Statut SŻN "Keja"

Łódź, dnia 12.06.2011 r

STATUT STOWARZYSZENIA ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH „KEJA”

Rozdział I

Nazwa, obszar działania, siedziba władz, charakter prawny.

§ 1

1. Organizacja nosi nazwę STOWARZYSZENIE ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH „KEJA” w skrócie S.Ż.N „KEJA” zwana dalej Stowarzyszeniem.
2. W kontaktach zagranicznych obok nazwy polskiej Stowarzyszenie używa nazwy w języku angielskim: ASSOCIATION OF DISABLED SAILORS „QUAYSIDE”

§ 2

Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą władz miasto Łódź.

§ 3

Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Posiada osobowość prawną i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r Prawo o Stowarzyszeniach ( Dz. U. z 2001 nr 79 poz.855 z późn. zm.) i niniejszego statutu oraz na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie( Dz. U. nr 96 poz. 873 z późń. zm.)

§ 4

Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizi o takich samych lub podobnych założeniach programowych i profilu działania.

§ 5

1. Oznaką Stowarzyszenia jest kompilacja złożona z połączenia żaglówkii emblematu – symbolu niepełnosprawności z napisem w otoku Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych „Keja”.
2. Banderę Stowarzyszenia stanowi bandera Polskiej Marynarki Handlowej, na której części białego pasa przy drzewcu umieszczona jest oznaka S.Ż.N „Keja” koloru błękitnego.

§ 6

Stowarzyszenie jest organizacją samorządną i opiera swoją działalność na pracy osób w nim zrzeszonych. Do prowadzenia swoich spraw może zatrudniać pracowników.

Rozdział II

Cele i sposoby działania

§ 7

1. Celem Stowarzyszenia jest zrzeszanie i popularyzowanie żeglarstwa wsród osób niepełnosprawnych, działalność w dziedzinie sportu, kultury fizycznej oraz rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.
2. Organizowanie bazy technicznej do uprawiania żeglarstwa przez osoby niepełnosprawne ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo,
3. wyrównywanie szans, ochrona interesów i propagowanie żeglarstwa we wszystkich jego formach wśród osób niepełnosprawnych,
4. ułatwianie żeglarzom niepełnosprawnym aktywnego uprawiania żeglarstwa, poprzez prowadzenie wszelkich form nauki, szkoleń oraz wypoczynku.
5. dążenie do pełnej integracji osob niepełnosprawnych w Społeczeństwie, ludzi sprawnych, rehabilitacja społeczna i lecznicza poprzez aktywny wysiłek fizyczny,
6. integracja społeczna osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi,
7. aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

§ 8

Stowarzyszenie realizuje swoje cele w działalności nieodpłatnej na rzecz ogółu społeczności osób niepełnosprawnyych poprzez:

1. organizowanie szkoleń i bazy technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych,
2. organizowanie integracyjno – rehabilitacyjnych rejsów śródlądowych i morskich, obozów żeglarsko- rehabilitacyjnych oraz imprez turystycznych, kulturalnych i sportowych
3. organizowanie treningu regatowego i bazy technicznej do uprawiania żeglarstwa regatowego przez osoby niepełnosprawne ruchowo,
4. uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych imprezach żeglarskich,
5. opracowywanie i wydawanie materiałów szkoleniowych i informacyjnych,
6. organizowanie szkoleń, kursów i innych form doszkalajacych majacych na celu podjęcie zatrudnienia i obowiązków społecznie użytecznych przez osoby niepełnosprawne
7. podejmowanie działań informacyjno-uświadamiających zmierzających do pełnej integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem ludzi pełnosprawnych poprzez kształtowanie właściwych wzajemnych postaw, wykorzystując do tego celu środki masowego przekazu oraz publikacje ogólnodostepne jak i własne,
8. prowadzenie poradnictwa pychologicznego, społeczno-prawnego oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych
9. podejmowanie wszelkich działan w tym wszechstronnych szkoleń mających na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych,
10. podejmowanie działań na rzecz prac warsztatowo-badawczych dotyczących niekonwencjonalnych form rehabilitacji wspomagających kinezyterapię

§ 9

Stowarzyszenia może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków.

Rozdział III

Członkowie, ich prawa i obowiązki

§ 10

1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
2. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia

§ 11

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:

1. członków zwyczajnych
2. członków wspierających
3. członków honorowych.

§ 12

1. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca cele statutowe stowarzyszenia .
2. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna akceptująca cele statutowe stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansowa lub rzeczową . Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu poprzez swego przedstawiciela.
3. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd Stowarzyszenia na podstawie pisemnej deklaracji.
4. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
5. Członkowie honorowi są przyjmowani przez Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.

§ 13

1. Członek zwyczajny ma prawo:

a) wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia,
b) uczestniczyć w pracach zmierzających do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
c) korzystać z bazy materialnej Stowarzyszenia,
d) uczestniczyć w imprezach i akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie,
e) zaskarżać uchwały i orzeczenia władz Stowarzyszenia w sprawach członkowskich . Właściwą władzą jest władza nadrzędna, która tę decyzję wydała .

2. Członek zwyczajny zobowiązany jest do:

a) aktywnego uczestnictwa w pracach Stowarzyszenia oraz propagowania jego celów i programu,
b) przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
c) regularnego opłacania składek i innych świadczeń obowiązujących w Stowarzyszeniu.

3. Członek wspierający i honorowy posiada prawa określone w § 13 ust. 1 z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego.
4. Członek wspierający zobowiązany jest do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń, opłacania składek członkowskich oraz przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz.
5. Członek honorowy zobowiązany jest do przestrzegania uchwał i regulaminu władz Stowarzyszenia. Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.

§14

1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:

a) pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Zarządu,
b) wykluczenia przez Zarząd:
• z powodu łamania statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia lub działania na szkodę Stowarzyszenia
• ze względu na brak przejawów aktywnej działalności na rzecz Stowarzyszenia,
• z powodu zalegania z opłatą składek członkowskich w okresie dłuższym niż 1 rok,
c) utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
d) śmierci członka oraz utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego będącego osobą prawną.

2. Od decyzji o wykluczeniu ze Stowarzyszenia z powodów określonych w § 14 pkt.b przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania Członków w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji o wykluczeniu. Decyzje Walnego zebrania Członków są ostateczne.

Rozdział IV

Władze i struktura organizacyjna Stowarzyszenia

§ 15
 
Władzami Stowarzyszenia są:
 
1. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia
2. Zarząd Stowarzyszenia 
3. Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia 
 
§ 16
 
1. Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 4 lata,a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów. Wybór władz następujespośród nieograniczonej liczby kandydatów. 
2. Uchwały Walnego Zebrania Członków,  jeżeli statut nie stanowi inaczej, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przyobecności co najmniej połowy liczby uprawnionych do głosowania. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Zebrania. Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.
3. Uchwały w sprawie zmian statutu lub rozwiązania Stowarzyszenia wymagają większości 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania.
4. W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy władz jest uzupełniany spośród nie wybranych kandydatów wg kolejności uzyskanych głosów. Liczba dokooptowanych w ten sposób członków władz nie może przekroczyć 1/3 liczby członków   pochodzących z wyboru.
 
Walne Zebranie Członków
§ 17
 
1. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
2. W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
 
a/ z głosem stanowiącym - członkowie zwyczajni,
b/ z głosem doradczym – członkowie wspierający i członkowie honorowi. 
 
3. O terminie , miejscu i porządku obrad Walnego zebrania Członków Stowarzyszenia Zarząd Stowarzyszenia powiadamia członków co najmniej 14 dni przed terminem zebrania.
4. Walne Zebranie Członków  może być zwyczajne lub  nadzwyczajne.
5. Walne Zebranie Członków obraduje według przyjętego przez siebie regulaminu.
6. Obradami Walnego Zebrania Członków kieruje Prezydium w składzie Przewodniczący Zebrania, Zastępca i Sekretarz.
7. Członek ustępujących władz nie może wejść w skład Prezydium Walnego Zebrania Członków.
8. Zwyczajne Walne Zebrania Sprawozdawczo-Wyborcze zwoływane są przez Zarząd raz na 4 lata ,a Zwyczajne Walne Zebrania Sprawozdawcze –w połowie kadencji.
9. Nadzwyczajne Walne Zebrania Członków zwoływane są przez Zarząd Stowarzyszenia  na podstawie:
 
a) uchwały poprzedniego zebrania,
b) uchwały Zarządu Stowarzyszenia ,
c) wniosku Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
d) pisemnego wniosku co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych. 
 
10. Zarząd Stowarzyszenia jest zobowiązany zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków w ciągu 3 miesięcy od daty otrzymania żądania lub wniosku określonego w ust. 9.
11. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje wyłącznie nad  sprawami, dla których zostało zwołane.
12. Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają przy obecności:
 
a/ w pierwszym terminie – co najmniej połowy uprawnionych do głosowania
b/ w drugim terminie – wyznaczonym w tym samym dniu 30 minut później  niż pierwszy termin – bez względu na liczbę osób uprawnionych do głosowania.
 
§ 18
 
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy w szczególności:
 
1. uchwalanie generalnych kierunków i programów działalności Stowarzyszenia ,
2. uchwalanie statutu i jego zmian,
3. wybór i odwoływanie członków władz Stowarzyszenia ,
4. rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
5. rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
6. uchwalanie regulaminu Walnego Zebrania Członków,
7. nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego ,
8. podejmowanie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia i przeznaczenia jego majątku,
9. podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium ustępującym władzom Stowarzyszenia ,
10. podejmowanie wszelkich uchwał w innych sprawach wniesionych przez członków i władze Stowarzyszenia,
11. rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu o skreśleniu lub wykluczeniu ze Stowarzyszenia .
   
Zarząd
§ 19
 
1. Zarząd reprezentuje Stowarzyszenie w kontaktach zewnętrznych, kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, realizuje cele Stowarzyszenia i podejmuje decyzje w sprawach bieżącej działalności, a w szczególności:
 
a) wykonuje uchwały Walnego Zebrania Członków ,
b) uchwala roczne plany pracy Stowarzyszenia , programy działania, preliminarze budżetowe oraz składa sprawozdania merytoryczne z działalności i sprawozdania finansowe ,
c) zarządza funduszami i majątkiem Stowarzyszenia 
d) ustala wysokość składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
e) zwołuje i przygotowuje organizacyjnie Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia,
f) podejmuje uchwały w sprawach członkostwa oraz zgłasza wnioski o nadanie przez Walne Zebranie Członków godności członka honorowego Stowarzyszenia, 
g) podejmuje uchwały o nabywaniu, zbywaniu i obciążaniu majątku nieruchomego i ruchomego Stowarzyszenia, po uzyskaniu akceptacji Komisji Rewizyjnej,
h) pozyskuje środki na realizację zadań statutowych ,
i) podejmuje uchwały o przynależności Stowarzyszenia do krajowych i międzynarodowych organizacji
j) wykonuje zalecenia pokontrolne Komisji Rewizyjnej i terminowo usuwa ewentualne nieprawidłowości.
 
2. Zarząd Stowarzyszenia liczy 3 osoby wybrane w głosowaniu tajnym na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym .
3. Zarząd wybiera ze swego grona Prezesa , Wiceprezesa i Skarbnika .
4. Udział w Zarządzie osób niepełnosprawnych musi wynosić co najmniej 50%.
5. Zasady działania Zarządu określa regulamin  uchwalony przez Zarząd.
6. Od uchwał Zarządu przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania  Członków, za pośrednictwem Zarządu, w terminie 30 dni od daty otrzymania  uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków.
7. Członkowie Zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
 
Sposób reprezentacji
§ 20
 
Do składania oświadczeń woli we wszystkich sprawach , w tym majątkowych, Stowarzyszenia, zawierania umów i udzielania pełnomocnictw w imieniu Stowarzyszenia uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie.
 
§ 21
 
Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów.
 
Komisja Rewizyjna
§ 22
 
1. Komisja Rewizyjna jest władzą Stowarzyszenia powołaną do sprawowania kontroli i nadzoru  nad jego działalnością statutową i finansową 
2. Komisja Rewizyjna jest wybierana na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym  w liczbie 3 osób na okres jednej kadencji. 
3. Komisja na swym pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona Przewodniczącego i 2 Członków.
4. Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo do udziału w posiedzeniach Zarządu Stowarzyszenia z głosem doradczym.
5. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we  władzach Stowarzyszenia. 
6. Komsja Rewizyjna jest niepodległa w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej i nadzoru przy czym członkowie Komisji Rewizyjnej:
 
a) nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżenskim,we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
b) nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
 
7. Członkowie komisji pracują społecznie, z tytułu pełnionej funkcji mogą otrzymać jedynie zwrot poniesionych i uzasadnionych kosztów.
  
§ 23
 
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia  należy:
 
1. kontrola i ocena co najmniej raz w roku działalności finansowej i merytorycznej Stowarzyszenia oraz akceptacja bilansu rocznego;
2. przedstawianie wniosków i zaleceń pokontrolnych oraz określenie terminu i sposobu usunięcia stwierdzonych w czasie kontroli nieprawidłowości;
3. składanie Walnemu Zebraniu sprawozdań z działalności Komisji Rewizyjnej oraz wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia,
4. żądanie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków,
5. żądanie złożenia pisemnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw od członków i władz Stowarzyszenia,
6. żądanie zwołania posiedzenia Zarządu celem omówienia uwag , wniosków  i zaleceń wynikających z kontroli zewnętrznej i wewnętrznej,
7. Decyzje Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów,
8. Uchwalenie regulaminu działania Komisji Rewizyjnej.

Rozdział V

Majątek Stowarzyszenia

§ 24

1. Majątek i fundusze Stowarzyszenia tworzą:

a) składki członkowskie;
b) ruchomości i nieruchomości , darowizny, dotacje,
c) wpływy z ewentualnej działalności gospodarczej;
d) inne legalnie pozyskane środki finansowe.

2. Składki członkowskie winny być wpłacone do końca I kwartału każdego roku.
3. Nowo przyjęci członkowie Stowarzyszenia opłacają składki członkowskie w ciągu 14 dni od daty otrzymania powiadomienia o przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia.
4. Cały dochód (nadwyżka przychodów nad kosztami) organizacji będzie przeznaczony na działalność pożytku publicznego.
5. Zabrania się:

a) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicyorganizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
b) przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
c) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
d) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

Rozdział VI

Rozwiązanie Stowarzyszenia

§ 25

1. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne zebranie członków wymaga kwalifikowanej większości głosów, przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania
2. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie wyznacza likwidatora, określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia
3. Majątek Stowarzyszenia po likwidacji może być przekazany organizacji o podobnym charakterze.
4. Po zakończeniu likwidacji, likwidator składa w Sądzie wniosek o wykreślenie Stowarzyszenia z Krajowego Rejestru Stowarzyszeń.
5. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia nie uregulowanych w Statucie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 nr 79 poz.855 z późn. zm.).

Łódź, dnia 12.06.2011 r
Zarząd Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych „Keja”

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności